Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού & Νεολαίας Δήμου Κοζάνης | Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα Διεθνούς Σεμιναρίου Μουσικής Κοζάνης
16409
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16409,page-child,parent-pageid-16146,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα Διεθνούς Σεμιναρίου Μουσικής Κοζάνης

35α Λασσάνεια

Γενική είσοδος: € 5 (όπου δολάρια, ευρώ, βέβαια) | Άνεργοι, μαθητές, πολύτεκνοι: € 1 | Μαθητές ΔΣΜΚ: ελεύθερη είσοδος | Κάρτα διαρκείας: € 20

Η είσοδος είναι ελεύθερη στις μαθητικές συναυλίες.

Πληροφορίες: https://kozanimusic.com

Gala των καθηγητών του ΔΣΜΚ
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

Fr. Chopin: Πρελούδιο σε ρε ύφεση μείζονα έργο 28 αρ.15 (Διονύσης Μαλλούχος)
Ε. Elgar: Salut d’Amour (Valerie Pearson)
Fr. Doppler: Pastoral Fantaisie (Nικολός Δημόπουλος)
F. Poulenc: Σονάτα για φλάουτο και πιάνο (Fiona Mancey-Jones)
F. Poulenc: Σονάτα για κλαρινέτο και πιάνο: II. Romanza (Très calme) (Δημήτρης Λεοντζάκος)
G. Fr. Haendel: Lascia pio chianga (Nicola Harrington)
L. van Beethoven: Bagatelle (Δημήτρης Δημόπουλος)
G. Fauré: Elegie έργο 24 (Ζoran Stepic)
I. Stravinsky: Elegy (Philip Bartai)
G. Donizetti: Una furtiva lagrima (Filippo Piccolo)
Α. Κhachaturian: Toccata (Παναγιώτης Δημόπουλος)

Ρεσιτάλ φλάουτου
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

G. Fr. Haendel: 4 άριες
Fr. Kuhlau: Εισαγωγή και Ροντό
C. Reinecke: Σονάτα “Undine”
Fr. Martin: Μπαλλάντα
Ph. Gaubert: Νυχτερινό και Allegro Scherzando
V. Pearson: Clueless

Νικολός Δημόπουλος, φλάουτο | Δημήτρης Δημόπουλος, πιάνο

Ρεσιτάλ βιολιού
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

A. Pärt: Fratres
E. Bloch: Baal Schem
I. S. Mofakham: Lodus Consonus IV
W. A. Mozart: Σονάτα K. 304
Ι. Ξενάκης: Mika
Γ. Κωνσταντινίδης: Σουίτα
Α. Pärt: Spiegel im Spiegel

Τάνια Σικελιανού, βιολί | Παναγιώτης Δημόπουλος, πιάνο

Ρεσιτάλ τραγουδιού
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

Μυρσίνη Μαργαρίτη, υψίφωνος | Διονύσης Μαλλούχος, πιάνο
Τραγούδια των Cl. Debussy, R. Schumann, Ch. Gounod, G. Puccini, W. A. Mozart


Ensemble Boquhan
Πολιτιστικό Κέντρο Βελβεντού 20.00

J. S. Bach: Τρίο σονάτα από τη Μουσική Προσφορά
G. Enesco: Cantabile και Presto
D. Shostakovich: 5 κομμάτια
L. van Beethoven: Ρομάντζα αρ. 2
N. Rota: Τρίο

Fiona Mancey-Jones, φλάουτο | Valerie Pearson, βιολί | Παναγιώτης Δημόπουλος, πιάνο

«συνθέτες σε νέα ηλικία»
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

M. Glinka: Trio pathtéique
A. Khachaturian: Trio
S. Rachmaninov: Trio Élégiaque, αρ .1
Ι. Stravinsky: H ιστορία του Στρατιώτη

Valerie Pearson, βιολί | Zoran Stepic, τσέλο | Δημήτρης Λεοντζάκος, κλαρινέτο | Παναγιώτης Δημόπουλος, πιάνο

Ρεσιτάλ πιάνου
Λαογραφικό Μουσείο 19.00

J. S. Bach: Ιταλικό Κονσέρτο
W. A. Mozart: Σονάτα Κ. 330

Fr. Schubert: Impromptus έργο 90 αρ. 3 &.4, έργο 142 αρ. 3
S. Rachmaninov: Πρελούδια έργο 32 αρ. 5, 10 & 12 και έργο 23 αρ.2 & 7

Κώστας Λούκος, πιάνο


«Τραγούδια της Ιβηρικής»
Ι. Ν. Αγίου Δημητρίου, Αιανή, 21.00

Μ. de Falla: 7 Παραδοσιακά Ισπανικά Τραγούδια
Fr. Mompou: Combat del Somni
E. Granados: La maja dolorosa
[V. de los Angeles]: τραγούδια της Καταλονίας

Γιώτα Κοντού, τραγούδι | Αθανασία Κοντού, πιάνο

Δημοτικό Ωδείο 18.00-19.30

Μαθητική συναυλία


«μουσική για έγχορδα»
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

T. Albinoni: Adagio
J. Sibelius: Τρίο σε σολ ελάσσονα
W. A. Mozart: Μικρό νυχτερινό
G. Kurtág: Μicroludes
S. Barber: Adagio

Tάνια Σικελιανού, βιολί | Valerie Pearson, βιολί | Philip Bartai, βιόλα | Zoran Stepic, τσέλο

Δημοτικό Ωδείο 18.00-20.30

Μαθητική συναυλία


Αποθήκη Σιδηροδρομικού Σταθμού, 21.00

Παράσταση λυρικού δράματος με την τάξη του Filippo Piccolo σε άριες του Mozart

Δημοτικό Ωδείο 18.00-19.30

Μαθητική συναυλία


Reinventing the guitar: Ρεσιτάλ κιθάρας
Λαογραφικό Μουσείο 20.00

Έργα J. S. Bach, René Eespere, Fernande Peyrot, Sean Hickey, Stépan Rak, Manuel de Falla

Σμαρώ Γρηγοριάδου, κιθάρα

Δημοτικό Ωδείο 18.00-19.30

μαθητική συναυλία


Λαογραφικό Μουσείο 20.00

μαθητική συναυλία και διαγωνισμός ερμηνείας

Λαογραφικό Μουσείο 18.00-20.00

συναυλία τμήματος σύγχρονης μουσικής


Δημοτικό Ωδείο 18.00-19.30

μαθητική συναυλία


«Μουσική των νερών»
Ιερός Ναός Αγ. Χριστοφόρου 21.00

A. Pärt: Trivium
A. Alyabyev: Χερουβικός Ύμνος
G. Fr. Haendel: Μουσική των νερών, 3η σουίτα
G. Fauré: Cantique de Jean Racine
C. Ph. Telemann: Ebb und Fluth
Α. Pärt: Annum per Annum

χορωδία και σύνολα του Σεμιναρίου Μουσικής

Δημοτικό Ωδείο 21.00

G. Bizet: Μαρς και χορικό από την «Κάρμεν»
Γ. Δόδουρας: 3 τραγούδια
J. Brahms: 4 Ουγγρικοί Χοροί
Ν. Σκαλκώττας: 5 Ελληνικοί χοροί
E. Elgar: Nimrod από τις «Παραλλαγές Αίνιγμα»
M. Χατζιδάκις: Τσάμικος
N. Mάντζαρος: Ύμνος εις την Ελευθερίαν

χορωδία και ορχήστρα του Σεμιναρίου Μουσικής